Vypadávání vlasů je naprosto přirozený proces. V určitých obdobích nám vlasy vypadávají více, jindy méně.
Zvýšený úbytek vlasů má celou řadu příčin, které lze ve většině případů snadno odstranit změnou stravy, kosmetických přípravků nebo životního stylu.
Alopecie se ale od běžného vypadávání vlasů výrazně liší. Přečtěte si, jaké typy alopecie existují. Jak se projevují a jak toto onemocnění účinně léčit.
Co je alopecie?
Alopecie je neinfekční autoimunitní onemocnění, jehož důsledkem je vypadávání vlasů a také tělního ochlupení, a to buď rovnoměrně, nebo ložiskově.
Někteří jedinci postupem času přijdou o všechny vlasy a tělní ochlupení a tato změna je, bohužel, trvalá. U jiných je naopak tento stav pouze dočasný (dle druhu alopecie).
Alopecii diagnostikuje specializovaný lékař (tricholog) na základě důkladného trichologického vyšetření.
V čem se liší nemoc alopecie od běžného vypadávání vlasů?
Jak už bylo zmíněno výše, alopecie je druh autoimunitního onemocnění. Zdravý imunitní systém nás efektivně chrání proti vnějším virům a bakteriím. Tyto nežádoucí organismy považuje za škodlivé a následně dělá maximum pro jejich likvidaci.
Imunitní systém člověka, který trpí autoimunitním onemocněním, ale zjednodušeně bojuje proti nám samotným. V případě alopecie považuje za nežádoucí vlasové folikuly. Výsledkem je částečná, nebo totální ztráta vlasů a tělního ochlupení.
Řídké vlasy nemusí nutně znamenat, že trpíte některým typem alopecie. Nicméně dlouhodobé, nadměrné vypadávání vlasů bez zjevných příčin byste vždy měli konzultovat s odborníkem. Včasná diagnostika může významně usnadnit následnou léčbu.
Jaké má alopecie příznaky?
- V poměrně krátkém časovém období dochází k významnému padání vlasů. Příčina není jednoznačná.
- Na hlavě nejprve pozorujete drobná místa bez vlasového porostu. Vaše vlasy jsou znatelně řidší, postupně se na některých místech začínají tvořit již zcela nepřehlédnutelné lysiny na hlavě.
- Již vytvořené lysiny mohou časem opět začít zarůstat, ale začnou se vám tvořit nové na jiných místech.
- Vypadávání je intenzivnější v zimním období.
- Alopecie se projevuje také zhoršenou kvalitou nehtů na rukou i nohou. Ty mohou být křehké, hrbolaté a červené.
Jaké rozlišujeme druhy alopecie?
Alopecie postihuje muže, ženy, a dokonce i děti. Existuje hned několik druhů tohoto onemocnění a každý se liší svými projevy, příčinami i možnostmi léčby.
Pro toto onemocnění platí dvojnásob, čím dříve začnete nadměrný úbytek vlasů řešit, tím lépe.
Alopecia areata způsobuje ložiskové vypadávání ochlupení a vlasů ve shlucích. Postihuje muže i ženy.
Androgenní alopecie (dědičná plešatost) se týká častěji mužů. Hlavní příčinou jsou tedy geny, hormonální změny a věk. Nasazením včasné léčby lze i tento typ alopecie zpomalit nebo zcela zvrátit. Řešením může být také mikropigmentace vlasů, kdy se na již holá místa vlasy vytetují. Výsledkem je dojem krátce střižených vlasů (metoda vhodná především pro muže).
Alopecia areata totalis je velmi vzácná. Týká se 1 až 2 % jedinců s alopecií. Tento typ postihuje celý skalp (důsledkem je totální ztráta vlasů).
Alopecia areata ophiasis způsobuje ztrátu vlasů v okolí uší (ve výrazných pruzích) a při temeni hlavy.
Alopecia universalis je opět velmi vzácný typ, který postihuje celou epidermis. To znamená, že postižený člověk ztrácí nejen vlasy, ale i další tělní ochlupení.
Alopecia barbae způsobuje ztrátu ochlupení ve shlucích v oblasti obličeje. U mužů postihuje především vousy.
Jizvící alopecie je velmi vzácné onemocnění, které způsobuje nevratné poškození vlasových folikul. To vede k jizvení a nevratné ztrátě vlasů.
Telogenní efluvium je stav, kdy se najednou velké množství vlasů dostane do telogenní fáze vlasového cyklu. Důsledkem je zvýšené vypadávání. Nejčastější příčinou jsou drastické diety, stres, šok, hypofunkce štítné žlázy, porod, horečky atd.
Anagenní efluvium je vypadávání vlasů, které se nachází v růstové fázi. Důsledkem je rozsáhlé plešatění. Tento stav je typický pro pacienty po chemoterapii a jedince, kteří užívají léky na Parkinsonovu chorobu.
Trichotillomanie je chronické vytrhávání vlasů, které si postižení jedinci vytrhávají nejen ze skalpu, ale týká se to také ochlupení po celém těle, obočí a řas. Je to typ obsesivně-kompulzivní poruchy a může postihnout kohokoliv bez ohledu na pohlaví a věk.
Traumatická alopecie je způsobená dlouhodobým tlakem v určité části hlavy. Na vině mohou být nevhodné účesy, nošení těžkých ozdob, přilb atd.
Trakční alopecie způsobuje úbytek vlasů v oblasti čela a spánků. Je důsledkem nošení velmi těsných účesu, prodlužování vlasů nebo estetických zákroků v oblasti čela a spánků.
Jaké jsou příčiny alopecie a faktory, které přispívají k rozvoji tohoto onemocnění?
Příčiny tohoto onemocnění se liší dle jejího specifického druhu a jsou také různé v závislosti na pohlaví.
U mužů je nejčastěji na vině genetika a zvýšená hladina testosteronu.
V jejich případě je často vypadávání nevratné a jediným opravdu účinným řešením může být transplantace vlasů (pouze za předpokladu, že pacient disponuje dostatkem vlasů v dárcovské oblasti).
U žen jsou na vině nejčastěji hormonální změny v období těhotenství, po porodu nebo menopauzy. Vliv na stav vlasů má i menstruační cyklus.
Ženy také vlasy vystavují nadměrnému stylingu (pravidelné fénování, žehlení, barvení atd.). Na kvalitu a sílu vlasů má vliv také dlouhodobý stres, nesprávné stravování, nezdravý životní styl, chronická nebo autoimunitní onemocnění.
Negativně mohou působit také mnohá léčiva.
Diagnostika alopecie
Alopecii a její konkrétní druh diagnostikuje lékař na základě vyšetření ručním dermatoskopem nebo digitálním videodermatoskopem (s pomocí této metody lze odhalit patologické změny ve struktuře vlasů a na skalpu).
Pacientovi se také odebere krev a provede se krevní rozbor, zda není zvýšená hodnota IgE, což jsou protilátky, které potvrzují průběh zánětlivých procesů.
Příčinou řídnutí a vypadávání vlasů může být také seborea ve vlasech. Tricholog na základě vyšetření bezpečně určí příčinu a díky tomu může okamžitě nasadit adekvátní léčbu, která vám bude šitá na míru v závislosti na vašem celkovém zdravotním stavu.
Jaké jsou možnosti léčby a řešení alopecie?
Vždy záleží na konkrétním druhu alopecie. Některé typy nelze zcela vyléčit, ale průběh a důsledky onemocnění můžete účinně zpomalit a zmírnit užíváním kortikosteroidů nebo imunosupresiv.
V konkrétních případech vám může lékař navrhnout také transplantaci vlasů, což je jediná účinná metoda, díky které lze obnovit růst vlasů i na zcela holých místech. Pro úspěch transplantace je ale nezbytně nutné mít dostatečné množství vlasů v takzvané dárcovské oblasti (na temeni hlavy v oblasti mezi ušima). Tato část zpravidla bývý plešatěním zasažena nejméně.
U dočasných typů alopecie stačí změnit styl účesu, dbát na skladbu jídelníčku a vyvarovat se stresovým situacím. Vlasy se začnou postupně samy obnovovat.
Jak žít kvalitní život s alopecií?
Život s těžkou formou alopecie není snadný. Pacienti potřebují kromě nasazení specifické léčby především psychickou podporu svých blízkých.
Ztráta vlasů je velmi náročná na psychiku, a to především pro ženy, které často vnímají vlasy jako symbol svého ženství a krásy.
Lidé bez vlasů jsou také často vystaveni nežádoucí pozornosti okolí. Řešením může být sdílení svých starostí a zkušeností v rámci podpůrných skupin nebo přímo terapie, které vám pomohou získat zpět sebedůvěru a lépe se s nastalou situací vyrovnat.
Alopecie je náročné onemocnění, se kterým byste se rozhodně neměli trápit sami
Nadměrné vypadávání vlasů vždy signalizuje určité změny uvnitř vašeho těla. V případě, že denně vytahujete z hlavy celé pramínky vlasů, na nic nečekejte a objednejte se k trichologovi, který dokáže přesně odhalit příčinu těchto potíží.
Alopecie není jediné chronické onemocnění, které způsobuje takto markantní vypadávání vlasů. Proto trichologické vyšetření zahrnuje také odběry krve.
Lékaři v Premier Clinic mají bohaté zkušenosti nejen s diagnostikou, ale také následnou léčbou různých forem alopecie. Navrhnou vám individuální řešení, které zajistí maximální zlepšení právě pro váš případ.