fbpx

Jak zabránit vypadávání vlasů? Projděme si jeho příčiny i možná řešení

Řídnoucí kštice, ustupující kouty a plešatícího kolečko na temeni netěší nikoho. Podle toho, nakolik si na svém vzhledu a vlasové pokrývce zakládáte, může po zjištění, že ji ztrácíte, následovat stres, deprese, ztráta sebevědomí i další negativní emoce různé intenzity.

Jak zabránit vypadávání vlasů? To je otázka, kterou se v daném momentě užíráte snad ze všeho nejvíce. Ujištění, že o nic nejde, u vás nedochází sluchu. Ani ujištění, že i plešatící muži mohou být atraktivní. Chcete řešení, a ne takové, které zahrnuje holicí strojek a lesklou lebku po zbytek života.

Dnešní doba nabízí takových řešení celou řadu. Na některá se podíváme a probereme i některé příčiny toho, proč vaše vlasy již nejsou, co bývaly.

 

Úvodem raději předešleme tu špatnou zprávu: s největší pravděpodobností je vaše ztráta vlasů dána geneticky.

Svádět jejich vypadávání na stres nebo špatnou stravu je přirozené. Stejně jako je přirozené řešit padání vlasů vitamíny a dalšími doplňky.

Nebo se utěšovat se tím, že jakmile změníte životosprávu a příčiny vašeho stresu pominou, vaše vlasy vyraší bujněji, než kdy před tím.

Takovým přístupem ale problém jen zastíráte a zhoršujete.

To ale neznamená, že neexistují mnohé případy ztráty vlasů, které nejdou na vrub vaší genetické dispozice. Mohou být i jiné odpovědi na otázku “proč mi padají vlasy”. Například:

  • Telogenní efluvium, při němž vaše vlasy předčasně přechází do tzv. klidové fáze vlasového cyklu, v níž vypadávají. Telogenní efluvium může být způsobeno stresem, náhlou ztrátou hmotnosti, problémy se štítnou žlázou apod. Je ale napravitelné a jakmile pomine, vlasy vám opět dorostou.
  • Chybějící živiny. Nedostatek vitamínů, živin a dalších látek důležitých pro zdraví vlasů může stát za jejich vypadáváním. Změna životosprávy, dostatek spánku (zde je pár tipů, jak na nespavost) a braní vhodných doplňků může tuto situaci řešit.
  • Medikamenty. Nežádoucím vedlejším účinkem některých léků může být padání vlasů. Tento efekt byl zpozorován například u léků na ředění krve či snížení cholesterolu, stejně jako u některých antidepresiv a řady dalších léků.
  • Trakční alopecie. Jestliže máte tendenci nosit vlasy stažené do těsného culíku či volíte jiné účesy, které je neúměrně zatěžují, může dojít k jejich poškození a ztrátě. I tak ale vlasy po čase znovu dorostou, jakmile je přestanete trápit a věnujete jim náležitou péči.
Může být pro vás zajímavé  Kolečko na hlavě jako nepříjemná známka plešatosti u mužů

Dalších podobných důvodů bychom mohli jmenovat ještě desítky. Některé zmiňuje třeba tento článek. Jejich společným jmenovatelem je ale dočasnost a řešitelnost. A to buď odstraněním mechanických příčin (trakční alopecie), vysazením konkrétních léků, nebo změna životního stylu a zapojení vitamínů proti vypadávání vlasů do vašeho jídelníčku.

Pak je zde ale strašák hlavní. Je jím androgenní alopecie, tedy dědičně dané vypadávání vlasů.

Nejste si jisti, zda je pro vás transplantace to pravé?
Přijďte k nám na nezávaznou konzultaci, při níž se dozvíte vše, co vás zajímá. Dál už se rozhodnete sami!

Androgenní alopecie jako příčina vypadávání vlasů u mužů i žen

Androgenní alopecie je primárním viníkem padání vlasů u mužů. V určité formě postihne dědičně daný úbytek vlasů zhruba polovinu mužů do padesáti let. Nemusí jít nutně o úplnou plešatost, při níž zůstane jen věneček vlasů kolem zcela holého středu. Častokrát jde o ústup koutů či celé vlasové linie o několik centimetrů, o vznik holého kolečka na temeni nebo o celkovou ztrátu vlasové hustoty po celé hlavě.

I ženy ale může ztráta vlasů potrápit, byť v menším měřítku než muže, a projevuje se spíše celkovým prořídnutím nežli úplnou plešatostí.

Viníkem je již zmíněná androgenní alopecie. Při ní vlasy ubývají v důsledku působení androgenů, tedy steroidních hormonů, přirozeně produkovaných vaším tělem. Z nich je primárním viníkem zejména dihydrotestosteron (DHT), vznikající redukcí hlavního mužského pohlavního hormonu testosteronu.

Pokud nejsou vaše vlasy geneticky odolné vůči DHT, potom se jeho působením postupně zmenšují jejich kořínky a zkracuje jejich růstový cyklus, dokud nepřestanou růst zcela.

 

Znamená to, že boj proti vypadávání vlasů je marný, pokud je příčina genetická?

Jedním slovem – Ne.

Existuje celá řada lékařsky prověřených přípravků, které mohou proces ztráty vlasů zpomalit, zastavit, nebo i zcela zvrátit!

Především je tu “velká trojka” prověřených medikamentů, které v boji s padáním vlasů pomáhají. Jsou to:

  • Pilulka, která byla původně určena k léčbě zvětšené prostaty. Přišlo se ale i na to, že dokáže blokovat proces přeměny testosteronu v DHT. Tím drasticky zpomaluje, nebo i zcela zastavuje proces dalšího úbytku vlasů. K tomu, aby mezitím již ztracené vlasy znovu ožily, se pak kombinuje s dalším přípravkem, jímž je…
  • Existují přípravky  proti vypadávání vlasů, dostupné ve formě roztoku, pěny či tablety, pomáhají prokrvit vlasovou pokožku a prodloužit růstovou fázi vlasů. S jejich pomocí se dají vzkřísit i místa na vašem skalpu, která byste jinak považovali za ztracená.
  • A poslední je látka, jež je obvykle obsažena v šampónech proti různým plísňovým a kožním onemocněním vlasové pokožky a podle některých studií dokáže částečně blokovat DHT ve vašem skalpu. 
Může být pro vás zajímavé  Kolik má člověk vlasů? A kdy zvážit jejich transplantaci?

Kromě těchto látek najdete i další léky, které mají na růst vlasů jasně pozitivní vliv, dosud ale nebyly důkladně prozkoumány co do vedlejších účinků a oficiálně schváleny jako přípravek k tomuto účelu. Jde například o lék Dutasterid, o antiandrogen RU-58841 či cyklosporin, jehož potenciál byl objeven nedávno.

Vaší další možností vedle léčiv je pak chirurgický zákrok.


Co pomáhá na vypadávání vlasů zaručeně? Jejich transplantace

Techniky transplantace vlasů jsou dnes na velmi vysoké úrovni a dokáží se jimi docílit bezmála zázraky.

Princip transplantace je jednoduchý. Jistě jste si všimli, že ani mužům s maximálně pokročilou ztrátou vlasů obvykle nevypadávají vlasy z “věnečku” v týlu a po stranách hlavy.

Je to tím, že zdejší vlasy jsou odolnější proti působení DHT než vlasy na zbytku hlavy. Při transplantaci se tedy odebírají vlasy, respektive vlasové štěpy (z nichž každý obsahuje vlasů několik) z této “dárcovské oblasti” a přemisťují se do míst, odkud již vlasy ustoupily. V těchto transplantovaných vlasech zůstává jejich odolnost proti DHT zakódována, takže i na novém místě budou držet a nevypadají.

Jelikož je dárcovská oblast přirozeně hustší, nebude ani odebrání štěpů z ní vizuálně tak patrné, zato vepředu se tento rozdíl výrazně pozná. Techniky transplantace jsou čím dál pokročilejší a šetrnější a u řady lidí byste ani nepoznali, že ji někdy podstoupili.

Jistě i vás někdy zarazilo, že většina mužských celebrit se i do pozdního věku pyšní bujnou hřívou, ačkoliv statisticky by u poloviny z nich měly být vlasy již dávno na ústupu. Myslíte, že všichni z nich vyhráli genetickou loterii? Nebo mají zkrátka skvělého vlasového chirurga? Odpověď jistě znáte…

Nejste si jisti, zda je pro vás transplantace to pravé?
Přijďte k nám na nezávaznou konzultaci, při níž se dozvíte vše, co vás zajímá. Dál už se rozhodnete sami!

Objednat se

nezávazná konzultace

Objednat se

nezávazná konzultace

Nezávazná konzultace

Objednejte se k profesionálům. 

Adresa

Premier Clinic Jungmannova 26/15, Praha 1