fbpx

Seborea ve vlasech – jak ji efektivně léčit?

Obsah

Seborea ve vlasech není závažnou chorobou, ale zbavit se jejích nepříjemných projevů není vůbec snadné. Trápí vás seborea čili seboroická dermatitida? V našem článku jsme pro vás shrnuli všechny podstatné informace, díky kterým dokážete toto kožní onemocnění dostat bezpečně pod kontrolu. 

Přečtěte si, jaké jsou její hlavní příznaky a jak byste se měli o pokožku hlavy starat, aby akutní fáze odezněla co nejdříve.

Seborea ve vlasech má specifické projevy

Dermatitis seborrhoica neboli seborea má velmi exotický název. Nicméně nejedná se o vzácnou nemoc, se kterou by se lékaři ve svých ordinacích setkávali jen výjimečně. Naopak trápí nezanedbatelnou část populace (uvádí se až 5 %). Typicky se symptomy projeví na pokožce hlavy, v obličeji ale i na dalších částech těla. 

Není infekční, ale má chronický charakter. To znamená, že se pacient často trápí s nepříjemnými projevy po celý život.

Jaké jsou typické příznaky seborey?

Hlavní symptomy se koncentrují v oblastech s velkým počtem mazových žláz (hlava, obličej, hrudník, záda). 

Můžete pozorovat:

Pokožka postižená seboreou svědí, což může vést k prohloubení potíží. Škrábáním můžete do postižených míst zanést bakteriální infekci.

Koho postihuje seborea ve vlasech nejčastěji?

Může se projevit již u dětí kojeneckého věku. Stejně tak může postihnout mladistvé a dospělé jedince. 

Obdobím klidu je období mezi 3. rokem až do puberty (mazové žlázy jsou nečinné). 

Může být pro vás zajímavé  Nejlepší tipy, jak zpevnit jemné vlasy: Máme pro vás rady od odborníků a účinné metody, jak na jemné vlasy bez objemu

V dospělém věku seborea trápí častěji muže (od 30 do 60 let) než ženy. Důvodem je zvýšená sekrece mazu vlivem mužských pohlavních hormonů.

Hlavní příčiny seboroické dermatitidy ve vlasech

Seborea není váš jediný problém?
Trápí vás i nadměrné vypadávání vlasů, tvoří se vám kouty či takzvané “mnišské kolečko”? Netrapte se sami. Přijďte se poradit s našimi vlasovými specialisty.

Co kožní onemocnění ve vlasech zhoršuje?

Stres, oslabená imunita a únava mají na stav seboroické pokožky negativní vliv. Intenzita onemocnění také úzce souvisí s ročním obdobím. V zimě se obvykle zhoršuje. Na pokožku totiž působí mnohem méně UV záření. To účinně tlumí kvasinkové množení. Svůj podíl viny nesou také neprodyšné pokrývky hlavy, které se častěji nosí právě v zimě.

Jak efektivně zmírnit projevy seborey? Léčba musí být důsledná

Vaše první kroky by určitě měly vést do ordinace dermatologa případně trichologa, který nejlépe zhodnotí závažnost vašeho stavu a následně doporučí adekvátní léčbu.

Obvykle se seborea léčí lokálně a pomocí syndetů. To jsou přípravky bez mýdla. Pokožku je také nutné zvláčnit. Naopak používání olejů je striktně zakázáno, protože podporují množení kvasinek. Nesmíte používat ani alkohol a kosmetiku, která alkohol obsahuje.

Lokální léčba zahrnuje šampon na seboreu a další kosmetické přípravky

Lékaři nejčastěji doporučují dermokosmetické přípravky, které obsahují antimikrobiální složky (např.: kyselinu salicylovou, chinolinové a imidazolové deriváty, selen, síru, zinek atd.). Vlasy byste si měli mít speciálním šamponem a následně postižená místa ošetřete gelem nebo krémem. 

Při výběru kosmetických přípravků dejte na doporučení ošetřujícího lékaře. Ideální volbou je dermokosmetika speciálně určená pro léčbu chronických kožních onemocnění. Před použitím šamponu si pozorně přečtěte návod. Některé přípravky je nutné nechat na pokožku hlavy působit a až poté opláchnout (po několika minutách). Šampony na seboreu nejsou určené pro každodenní použití.

Může být pro vás zajímavé  Vitaminy na vlasy - opravdu jim dokážou dodat ideální vzhled?

Komplexní léčba seboroické dermatitidy ve vlasech

U vážných případů je nutné nasadit lokální kortikosteroidy a antimykotika. Velmi těžké formy nelze úspěšně léčit pouze lokálně. V těchto případech musí lékař nasadit celkovou léčbu antibiotiky, kortikosteroidy či antimykotiky. 

Pacient musí také zvýšit příjem železa, vitamínů skupiny B, selenu a zinku. Nejlépe formou doplňků stravy. Velmi prospěšná je také konzumace omega-3 nenasycených mastných kyselin a probiotik.

Prevence je důležitá. Jak zamezit množení kvasinek ve vlasech?

Základem je zdravé a vyvážené stravování. Dbejte na to, aby váš jídelníček obsahoval potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, selen, zinek a železo. 

Nenoste neprodyšné pokrývky hlavy. Ideální jsou čepice z přírodních materiálů. Dopřejte si dostatek spánku a nestresujte se.

Akutní projevy seborey se výrazně zmírní, nebo zcela zmizí, pokud budete svědomitě dbát na zdravý životní styl a aplikovat doporučené přípravky.

Jsme moderní pracoviště, které se specializuje na problém vypadávání vlasů.
Jako jediní provádíme transplantace revolučním přístrojem SmartGraft.
>

Objednat se

nezávazná konzultace

Objednat se

nezávazná konzultace

Nezávazná konzultace

Objednejte se k profesionálům. 

Adresa

Premier Clinic Jungmannova 26/15, Praha 1