fbpx

Jak se vypořádat s plešatěním u mužů: Příčiny, léčba a péče o řídnoucí vlasy

Obsah

V dnešním příspěvku se zaměříme na jeden ze závažných estetických problémů, a tím je plešatění u mužů. Vypadávání vlasů je běžnou součástí našich životů, zdravému člověku vypadne denně dle statistik okolo 100 vlasů, které však většinou opět dorůstají. Pokud se tak nestane, je důležité zaměřit se na příčiny ztráty vlasů a případné řešení tohoto problému. 

Neváhejte si začít plnit své přání o husté kštici
Zjistěte všechny své možnosti a odhodlejte se zahájit svou misi za vysněným vzhledem.

Příčiny plešatění u mužů

Plešatění u mužů je ve většině případů způsobeno genetickou predispozicí v kombinaci s hormonálními vlivy. Není tomu však vždy pravidlem a neznamená to, že průběh řídnutí vlasů nelze za pomoci správných prostředků zvrátit či zpomalit.

Plešatění si automaticky spojujeme spíše se staršími ročníky, věk však mnohdy s úbytkem vlasů nesouvisí. Statistiky ukazují, že až 25% mužů začíná trpět vypadáváním většího množství vlasů již od věku 21 let. Jak zabránit vypadávání vlasů? Nejprve je třeba projít si příčiny padání, na které se níže podrobně zaměříme. 

Alopecie jako autoimunitní onemocnění

Alopecie areata je autoimunitní onemocnění, při němž imunitní systém jedince napadá vlastní vlasové folikuly a způsobuje tím vypadávání vlasů. Příznaky jsou lysá místa většinou ve tvaru kruhu. Vypadávání chloupků se však netýká jen vlasů, ale i dalšího ochlupení jako obočí či řasy. Onemocnění může způsobovat genetický předpoklad či přemíra stresu, léčbu je třeba probrat s odborníky, většinou však probíhá pomocí kortikoidových mastí.

Genetické faktory a dědičnost

Rodinná historie vypadávání vlasů je často největším faktorem a přenáší se z generace na generaci. Dědičnost plešatění většinou úzce souvisí s hormonálními vlivy působícími na vypadávání vlasů - v případech, kdy sebou genetika nenese odolnost vůči přebytku dyhydrotestosteronu (DHT) v těle, dochází k postupnému ubývání vlasů.

Hormonální vliv na plešatění

Hormonální vliv je dalším z nejdůraznějších faktorů ovlivňující vypadávání vlasů. Přítomnost hormonů, zejména DHT ovlivňuje růst vlasů. Je to derivát testosteronu, jehož nadbytek může způsobovat zmenšení vlasových folikulů a tím postupné řídnutí až úplnou ztrátu vlasů.

Stres a další faktory ovlivňující plešatění u mladých mužů

Stres a nezdravá životospráva mohou ke ztrátě vlasů také přispívat většinou však v menším měřítku než genetické předpoklady a hormonální vlivy a správným a včasným zásahem je možné tento faktor eliminovat.

Nadbytek DHT

Jak bylo již výše zmíněno, nadbytek DHT v těle, které nemá vybudovanou genetickou odolnost, způsobuje zmenšování vlasových folikulů a přispívá tak ke ztrátě vlasů. Dihydrotestosteron produkuje samo tělo a vzniká redukcí testosteronu.

Špatná nebo nedostatečná péče o vlasy a pokožku hlavy

Správná péče o vlasy a pokožku hlavy může proti vypadávání vlasů významně pomoci. Mnohdy je příčinou plešatění přílišná zátěž vlasů jako neustálé nošení pokrývky hlavy, poškozování příliš zatěžujícími účesy (utažené culíky, drdoly) či nevhodná péče při mytí vlasů.

Obraťte se na naše odborníky a domluvte si nezávaznou konzultaci
Rádi vám poradí, jaká péče je ta ideální právě pro vás.

Plešatění u mladých mužů

Plešatění se mnohdy týká mužů ve 20 až 30 letech, což je období, kdy se většinou cítí nejvíce sebevědomí a zdraví. Setkání s počínajícím úbytkem vlasů tak může být velmi frustrující, protože mladí muži očekávají, že si plnou hlavu vlasů užijí ještě několik desetiletí a často je pro ně těžké situaci přijmout.

Jak rozpoznat začínající plešatění

Mezi znaky, podle kterých lze rozpoznat počátky plešatění patří ztráta vlasů na temeni, viditelné řídnutí vlasů, vznik koutů, kdy vlasová linie ustupuje dozadu či zvýšená ztráta vlasů při česání a mytí vlasů. Pokud si muž některého z těchto znaků všimne, je důležité začít situaci řešit, co nejdříve, aby byl úbytek vlasů zmírněn.

Typy plešatění u mladých mužů (řídké vlasy, výrazné prořídnutí, vznik koutů apod.)

Existují různé typy plešatění, se kterými se muži mohou potýkat. Patří mezi ně řídnutí vlasů, tedy ztráta jejich hustoty (někomu mohou řídnout vlasy jen v určitých oblastech, například na temeni). Dalším typem je vznik koutů na hlavě, kdy vlasy postupně ustupují z čela. Či úplná ztráta vlasů v některých oblastech. 

Dopady plešatění na sebevědomí a psychický stav

Linie a hustota vlasů jsou často vnímány jako symbol atraktivity, proto jejich ztráta může negativně ovlivnit sebevědomí a psychický stav muže. Je důležité si uvědomit, že plešatění není něco, za co by se muži měli cítit zahanbeni. Existuje mnoho možností, jak s vypadáváním vlasů naložit jako je používání speciálních produktů či případná léčba.

Testosteron a DHT (dihydrotestosteron) - jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Testosteron a DHT jsou oba spojovány s vypadáváním vlasů, existují však mezi nimi značné rozdíly. Testosteron je hormon mající klíčovou roli ve vývoji mužských pohlavních charakteristik. DHT je derivátem testosteronu, jehož nadbytek způsobuje právě vypadávání vlasů.

DHT hormon - vypadávání vlasů a hormony

Vypadávání vlasů s působením hormonů úzce souvisí, vliv má zejména DHT hormon.

Prostudujte si další možnosti, jak se s vypadáváním vlasů vypořádat
Při zvolení vhodné metody se můžete brzy těšit na první viditelné pokroky.

Možnosti a metody léčby

Vypadávání vlasů nemusí být definitivním rozloučením s vaší kšticí, existuje totiž hned několik metod léčby, kterými se problém ztráty vlasů dá řešit a které vám nyní blíže představíme.

Metody obnovení vlasového porostu

Volba vhodné léčby na základě příčin a stavu plešatění

Pro zvolení správné léčby vypadávání vlasů je nejdůležitější zjistit její příčinu, k čemuž vám pomůže trichologické vyšetření. Jedná se o vyšetření, při němž proběhne důkladná diagnostika stavu vlasů a doporučení odborníka o strávnou péči.

Léky proti padání vlasů a jejich účinnost

Udělejte první krok k vašemu novému já
Projděte si naší nabídku a kontaktujte nás ohledně vašeho výběru.

Péče a prevence plešatění u mužů

Správná vlasová hygiena pro minimalizaci vypadávání vlasů

Pravidelné mytí šetrným šamponem a kondicionérem pomáhá udržovat zdravou pokožku hlavy a tím zdravější vlasy. Mějte však na paměti, že příliš časté mytí může být kontraproduktivní, když jsou vlasy příliš namáhány dochází k jejich vypadávání.

Ochrana vlasů před slunečním zářením a mechanickým poškozením

Je důležité chránit vlasy před slunečním zářením pomocí klobouků či čepic, dále je vhodné omezit nadměrné užívání horkých stylingových nástrojů, jako jsou fény, kulmy, žehličky apod.

Co dělat pro růst vlasů?

Alternativní metody a prostředky, jak podpořit růst vlasů a bojovat proti jejich vypadávání

Používání vhodných produktů pro vzhled hustějších vlasů – na trhu je mnoho stylingových produktů, které pomáhají vytvořit dojem hustých vlasů, jako jsou například pěnová tužidla na optické zvětšení objemu a zakrytí řídnoucích míst.

Střihy účesů, které opticky zakrývají plešaté partie – pomoci s danou problematikou může i například správný sestřih, či vhodné pánské účesy s kouty. Šikovný kadeřník vám pomůže viditelnost prořídlých míst minimalizovat.

Vlasové doplňky a paruky jako dočasná řešení – vlasové doplňky a paruky jsou další možností pokud máte zájem o rychlé a okamžité zakrytí lysých oblastí. 

Psychologická podpora a sebeakceptace

Sebeakceptace je důležitou součástí pro zvládání ztráty vlasů, je klíčové přijmout sebe sama a svůj vzhled a vyvinout si k sobě pozitivní vztah. Je podstatné myslet na to, že to co sami považujeme za velký nedostatek, nemusí být pro druhé problematické přijmout.

Podpora od blízkých lidí a profesionální pomoc psychologa

Pokud je psychická zátěž spojená s úbytkem vlasů příliš velká, je dobré vyhledat profesionální pomoc psychologa, velice podstatná je i podpora blízkých a rodiny.

Inspirace od mužů, kteří se úspěšně vyrovnali s plešatěním

S ústupem vlasů či plešatěním se potýká celá řada mužů, včetně množství známých osobností, které tento “nedostatek” přijali a stali se ikonami stylu jako například Daniel Craig, který i s kouty vyzařuje sebevědomí.

Závěr

Plešatění u mužů je častým problémem, který může mít negativní dopad na jejich život. Nicméně existuje množství možností léčby, péče a prevence, kterými lze procesu vypadávání vlasů zabránit. Mezi hlavní způsoby předcházení předčasnému plešatění patří například správná péče o vlasy a pokožku hlavy, vyvážené stravování a ochrana vlasů.

Další možností, jak ztrátu vlasů eliminovat jsou procedury na specializovaných klinikách, mezi které patří transplantace vlasů, laserová terapie nebo mezoterapie. Důležité je začít situaci po zaznamenání prvních příznaků co nejdříve řešit a zaujmout k této problematice pokud možno pozitivní přístup. 

Pokud se tento problém týká i vás, neváhejte se obrátit na naše odborníky z Premier Clinic, kteří vám poskytnou vhodné rady a připraví pro vás plán, jak se ztrátou vlasů zkoncovat na základě vašich individuálních potřeb.
>

Objednat se

nezávazná konzultace

Objednat se

nezávazná konzultace

Nezávazná konzultace

Objednejte se k profesionálům. 

Adresa

Premier Clinic Jungmannova 26/15, Praha 1