V dnešním příspěvku se zaměříme na jeden ze závažných estetických problémů, a tím je plešatění u mužů. Vypadávání vlasů je běžnou součástí našich životů, zdravému člověku vypadne denně dle statistik okolo 100 vlasů, které však většinou opět dorůstají. Pokud se tak nestane, je důležité zaměřit se na příčiny ztráty vlasů a případné řešení tohoto problému.
Příčiny plešatění u mužů
Plešatění u mužů je ve většině případů způsobeno genetickou predispozicí v kombinaci s hormonálními vlivy. Není tomu však vždy pravidlem a neznamená to, že průběh řídnutí vlasů nelze za pomoci správných prostředků zvrátit či zpomalit.
Plešatění si automaticky spojujeme spíše se staršími ročníky, věk však mnohdy s úbytkem vlasů nesouvisí. Statistiky ukazují, že až 25% mužů začíná trpět vypadáváním většího množství vlasů již od věku 21 let. Jak zabránit vypadávání vlasů? Nejprve je třeba projít si příčiny padání, na které se níže podrobně zaměříme.
Alopecie jako autoimunitní onemocnění
Alopecie areata je autoimunitní onemocnění, při němž imunitní systém jedince napadá vlastní vlasové folikuly a způsobuje tím vypadávání vlasů. Příznaky jsou lysá místa většinou ve tvaru kruhu. Vypadávání chloupků se však netýká jen vlasů, ale i dalšího ochlupení jako obočí či řasy. Onemocnění může způsobovat genetický předpoklad či přemíra stresu, léčbu je třeba probrat s odborníky, většinou však probíhá pomocí kortikoidových mastí.
Genetické faktory a dědičnost
Rodinná historie vypadávání vlasů je často největším faktorem a přenáší se z generace na generaci. Dědičnost plešatění většinou úzce souvisí s hormonálními vlivy působícími na vypadávání vlasů - v případech, kdy sebou genetika nenese odolnost vůči přebytku dyhydrotestosteronu (DHT) v těle, dochází k postupnému ubývání vlasů.
Hormonální vliv na plešatění
Hormonální vliv je dalším z nejdůraznějších faktorů ovlivňující vypadávání vlasů. Přítomnost hormonů, zejména DHT ovlivňuje růst vlasů. Je to derivát testosteronu, jehož nadbytek může způsobovat zmenšení vlasových folikulů a tím postupné řídnutí až úplnou ztrátu vlasů.
Stres a další faktory ovlivňující plešatění u mladých mužů
Stres a nezdravá životospráva mohou ke ztrátě vlasů také přispívat většinou však v menším měřítku než genetické předpoklady a hormonální vlivy a správným a včasným zásahem je možné tento faktor eliminovat.
Nadbytek DHT
Jak bylo již výše zmíněno, nadbytek DHT v těle, které nemá vybudovanou genetickou odolnost, způsobuje zmenšování vlasových folikulů a přispívá tak ke ztrátě vlasů. Dihydrotestosteron produkuje samo tělo a vzniká redukcí testosteronu.
Nedostatek vitamínů pro vlasy a nekvalitní strava
Za vypadáváním vlasů může stát i nedostatek vitamínů či nekvalitní stravování. Tyto příčiny se však dají poměrně snadno zvrátit pomocí úpravy životosprávy a doplněním potřebných vitaminů a výživy.
Špatná nebo nedostatečná péče o vlasy a pokožku hlavy
Správná péče o vlasy a pokožku hlavy může proti vypadávání vlasů významně pomoci. Mnohdy je příčinou plešatění přílišná zátěž vlasů jako neustálé nošení pokrývky hlavy, poškozování příliš zatěžujícími účesy (utažené culíky, drdoly) či nevhodná péče při mytí vlasů.
Plešatění u mladých mužů
Jak rozpoznat začínající plešatění
Typy plešatění u mladých mužů (řídké vlasy, výrazné prořídnutí, vznik koutů apod.)
Existují různé typy plešatění, se kterými se muži mohou potýkat. Patří mezi ně řídnutí vlasů, tedy ztráta jejich hustoty (někomu mohou řídnout vlasy jen v určitých oblastech, například na temeni). Dalším typem je vznik koutů na hlavě, kdy vlasy postupně ustupují z čela. Či úplná ztráta vlasů v některých oblastech.
Dopady plešatění na sebevědomí a psychický stav
Testosteron a DHT (dihydrotestosteron) - jaké jsou mezi nimi rozdíly?
DHT hormon - vypadávání vlasů a hormony
Vypadávání vlasů s působením hormonů úzce souvisí, vliv má zejména DHT hormon.
Jak DHT ovlivňuje růst vlasů?
Přemíra DHT v těle působí na vlasové folikuly, které čím dál více zmenšuje, takže dochází nejprve k řídnutí vlasů a nakonec jejich úplné ztrátě.
Možnosti a metody léčby
Metody obnovení vlasového porostu
- Transplantace - jedná se o chirurgickou proceduru, která spočívá v přesazení vlasových folikulů z oblasti, kde ještě rostou do oblasti, kde vlasy řídnou či úplně mizí.Transplantace vlasů poskytuje trvalé výsledky.
- Laserová terapie - pomocí speciálních laserových přístrojů jsou stimulovány vlasové folikuly, tím je podporován jejich růst. Laserová terapie je neinvazivní a pohodlná, je však potřeba pravidelných aplikací pro optimální výsledky.
- Mezoterapie - při této metodě se do pokožky hlavy vstřikují speciální koktejly s obsahem vitamínů, minerálů a živin, které podporují vlasové folikuly v růstu.
Volba vhodné léčby na základě příčin a stavu plešatění
Pro zvolení správné léčby vypadávání vlasů je nejdůležitější zjistit její příčinu, k čemuž vám pomůže trichologické vyšetření. Jedná se o vyšetření, při němž proběhne důkladná diagnostika stavu vlasů a doporučení odborníka o strávnou péči.
Léky proti padání vlasů a jejich účinnost
- Minoxidil - jedná se o topický přípravek, který se aplikuje přímo na pokožku hlavy a stimuluje růst vlasů.
- Finasterid - lék ve formě tablet, který ovlivňuje hladinu DHT v těle a pomáhá snižovat její negativní účinky na vlasy.
Péče a prevence plešatění u mužů
Správná vlasová hygiena pro minimalizaci vypadávání vlasů
Ochrana vlasů před slunečním zářením a mechanickým poškozením
Co dělat pro růst vlasů?
- Upravte jídelníček - vyvážená strava má na zdravý růst vlasů velký vliv. Vhodné je zařazení potravin s vyšším obsahem omega-3 mastných kyselin, jako jsou ořechy, ryby či listová zelenina, důležitý je také dostatečný příjem proteinů.
- Pečlivě se starejte o vlasy a pokožku hlavy - mějte na paměti, že hrubé zacházení s vlasy může poškozovat jejich růst, je vhodné používat šetrné hřebeny a kartáče a vyhýbat se nadbytečnému tření. Doporučuje se provádět masáže pokožky hlavy, které napomáhají krevnímu oběhu a stimulují růst vlasů.
- Doplňky stravy pro posílení vlasů - existuje množství doplňků stravy a vitamínu na podporu růstu vlasů. Je vhodné konzultovat dané přípravky s odborníkem.
Alternativní metody a prostředky, jak podpořit růst vlasů a bojovat proti jejich vypadávání
Používání vhodných produktů pro vzhled hustějších vlasů – na trhu je mnoho stylingových produktů, které pomáhají vytvořit dojem hustých vlasů, jako jsou například pěnová tužidla na optické zvětšení objemu a zakrytí řídnoucích míst.
Střihy účesů, které opticky zakrývají plešaté partie – pomoci s danou problematikou může i například správný sestřih, či vhodné pánské účesy s kouty. Šikovný kadeřník vám pomůže viditelnost prořídlých míst minimalizovat.
Vlasové doplňky a paruky jako dočasná řešení – vlasové doplňky a paruky jsou další možností pokud máte zájem o rychlé a okamžité zakrytí lysých oblastí.
Psychologická podpora a sebeakceptace
Podpora od blízkých lidí a profesionální pomoc psychologa
Inspirace od mužů, kteří se úspěšně vyrovnali s plešatěním
Závěr
Plešatění u mužů je častým problémem, který může mít negativní dopad na jejich život. Nicméně existuje množství možností léčby, péče a prevence, kterými lze procesu vypadávání vlasů zabránit. Mezi hlavní způsoby předcházení předčasnému plešatění patří například správná péče o vlasy a pokožku hlavy, vyvážené stravování a ochrana vlasů.
Další možností, jak ztrátu vlasů eliminovat jsou procedury na specializovaných klinikách, mezi které patří transplantace vlasů, laserová terapie nebo mezoterapie. Důležité je začít situaci po zaznamenání prvních příznaků co nejdříve řešit a zaujmout k této problematice pokud možno pozitivní přístup.