fbpx

Jak rychle rostou vlasy? Co má na jejich růst a kvalitu největší vliv?

Obsah

Jak rychle rostou vlasy? Co má na jejich růst a kvalitu největší vliv?

Nebudeme si zastírat, že vzhled je pro každého nás velice důležitý. Záleží nám nejen na tom, jak se líbíme sami sobě, ale také na tom, jak nás vnímá okolí. Pokud se rozhodneme pro nějakou zásadní změnu, jako první nás napadne inovace účesu. Vlasy jsou tedy důležitou součástí naší osobnosti. 

Rychlost růstu vlasů ovlivňuje celá řada vlivů a faktorů. Pokud bychom chtěli zjistit, jak rychle rostou vlasy za měsíc nebo za rok, pak je výpočet velice snadný. Vzhledem k tomu, že za měsíc vyrostou cca o 1,25 cm, bude přírůstek v průměru 15 cm za rok.. Nejčastější otázkou v souvislosti s rychlostí růstu je, za za jaký časový úsek  vyrostou vlasy o 10 cm.Protože už známe předcházející údaj je výpočet  jednoduchý – asi za 10 měsíců.

Průměrná životnost jednoho vlasu je přibližně sedm let. Příroda to ale vyřešila tak, že vlasy vypadávají a dorůstají postupně. Jestliže si chceme vypěstovat kvalitní a husté vlasy, pak se o ně pochopitelně musíme dobře starat. Jednou z důležitých zásad je pravidelné zastřihování. Tím se vyhneme nejen roztřepeným konečkům, ale také vlasům odlehčíme. Vlasy se nám za to odmění tím, že porostou rychleji a budou odolnější a silnější.

V těhotenství přichází zásadní změna také v růstu vlasů

Zajímavé je zjištění, jak rychle rostou vlasy v těhotenství. Díky tomu, že v těle těhotné ženy stoupá hladina androgenů, vlasy vyrůstají nejen prokazatelně rychleji, ale jsou také plnější a pevnější. 

Mnoho maminek také porovnává a zjišťuje, jak rychle rostou miminku vlasy. Na tuto otázku se v podstatě nedá jednoznačně odpovědět. Každému jinak. Některé miminko se narodí s bohatou kšticí a po nějaké době o ni zcela přijde a vlasy začnou růst znovu. A někdy se stane, že se vlasům do růstu prostě nechce.

Jestliže máte jakoukoliv otázku ohledně problematiky růstu vašich vlasů, konzultujte ji se skutečnými odborníky – tedy u nás!

Které faktory ovlivňují růst i vzhled vlasů

O kvalitě vlasů rozhoduje také etnický původ. Obecně platí, že obyvatelé skandinávských zemí mají vlasy většinou rovné a jemné a například lidé z Indie mají vlasy hrubé a silné. Středoevropané jsou někde uprostřed. Dalo by se tedy říci, že podle toho, jak rychle rostou vlasy  právě vám a v jaké kvalitě, můžete odhadnout, odkud vaši předkové původně pocházejí. 

Důležitý je zdravotní stav celého organismu

Na vlasech také poznáme celkový zdravotní stav naší tělesné schránky. Často bývá největším nepřítelem našich vlasů stres. Pokud jsme mu vystaveni po delší dobu, cévky, které mají za úkol vyživovat vlasové cibulky, se stáhnou a k vlasu se potřebné látky nedostanou. Výsledkem je oslabení a poté odumření vlasu. Je tedy zásadní a důležité, aby se našla ta pravá příčina padání vlasů.

Se ztrátou vlasů musí počítat lidé, kteří procházejí léčbou v podobě chemoterapie. Přesto, že je to velice stresující a nepříjemné, dobrou zprávou je, že vlasy po ukončení léčby opět začnou růst. Jak rychle? 

Objednejte se k nezávazné konzultaci a dozvíte se, co dělat v případě, že k růstu vlasů buď stále nedochází nebo je příliš pomalý.

3 základní fáze růstu vlasů

Každý jednotlivý vlas prochází třemi růstovými fázemi. Pokud se tedy nestane něco, co mu tento přirozený proces přeruší. Například násilné vytržení nebo jiné mechanické poškození. Růstové fáze vlasu jsou tři.

Poslední fázi ve vývoji vlasů můžete zaznamenat tím, že bude ráno ve vašem hřebenu více vypadaných vlasů než obvykle. Je to proto, že se do poslední fáze dostalo větší množství vlasů. Někdy se ale může stát, že během třetí fáze některé kořenové buňky odumřou a tím pádem nastává problém s vypadáváním vlasů.

Vyděsilo vás množství vlasů ve vašem hřebenu?
Už na nic nečekejte a napište nám.

Velkou roli hraje také pestrá strava

Dobrou zprávou je, že existují možnosti, jak náš vlasový porost ozdravit. Důležitý je například dostatek spánku. A to i přesto, že vlasy rostou prokazatelně rychleji přes den nežli v noci. Kvalita a dostatek spánku jsou důležité faktory pro naši celkovou pohodu a pro zamezení vzniku stresu. 

Jistě není žádným tajemství, že vlasy, stejně jako celé naše tělo, potřebuje ke správnému fungování dostatek vitamínů a minerálů. Po čem nejvíce rostou vlasy zdravé a silné, jako byste je vyživyli kvalitním hnojivem? Konkrétně vlasům prospěje, pokud bude strava bohatá na bílkoviny a omega 3 mastné kyseliny. V jídelníčku by se tedy pravidelně měly objevovat ryby, luštěniny, jogurty, ovesné vločky, semena a ořechy. 

Vlasová kosmetika se silikony může napáchat velké škody

Pro podporu růstu vlasů a napravení škod, je velice důležitá také kvalitní kosmetika. Na trhu (v drogeriích, lékárnách) je mnoho druhů šamponů, kondicionérů, balzámů a dalších produktů. Je ale nutné číst složení konkrétních výrobků. Jakmile produkt obsahuje silikony, sulfáty nebo parabeny, raději ho vraťte zpět do regálu. 

Jak poznat, že je v produktu silikon?

Silikon odhalíte v konkrétním produktu snadno. V případě, že je ve složení výrobku cokoliv, co končí na -cone, -onol nebo -ane, pak raději popojděte o kousek dál. Zjistili jste, že šampón, který má své místo ve vaší koupelně a používáte ho delší dobu, je doslova „nadupaný“ silikonem? Není třeba panikařit. 

Můžete také využít „babskou radu“. Po celé délce vlhkých vlasů se nanese jedlá soda a vlasy se lehce promasírují. Pak se vlasy opláchnou a umyjí šampónem. Tato ozdravná maska se nemá provádět častěji než jednou za měsíc. Soda by mohla vlasy vysušit a pak by byla rada tak trochu kontraproduktivní. 

Dobré rady, které vás nic nestojí

Růst vlasů můžete posílit i jedním velice příjemným způsobem. Na vlasy si naneste trochu tonika (například rozmarýnové) a jemně masírujte pokožku hlavy. 

Tento proces bude mít hned několik přínosů. Zbavíte se stresu, uvolníte se, a navíc prospějete své kráse a zdraví. Důležitá je také frekvence mytí vlasů. Nedoporučuje se víc než dvakrát týdně. Pokud máte problém s mastnými vlasy a je tedy nutné mýt je častěji, pak používejte jemný a šetrný šampón pro časté (každodenní) mytí. Voda by měla být vlažná. Příliš teplá by dráždila pokožku a poškodila vlasy. Studená voda by je umyla nedostatečně. 

Může být pro vás zajímavé  Tipy, jak zlepšit kvalitu vlasů: Péče, metody a diskuze pro krásné a zdravé vlasy

Co udělat pro rychlý růst vlasů třeba hned teď?

Můžete si vyrobit masku na vlasy. Potřebné živiny jim dodá vajíčko, med, avokádo nebo káva. Vyplatí se také vsadit na bylinky. Mezi ty nejosvědčenější patří kopřiva nebo bříza. Pokud máte vlasy světlé a rádi byste jim zachovali přirozeně světlý odstín, pak je vhodný odvar z heřmánku. Heřmánek nejen, že vlasy zesvětlí a oživí, ale také je velice prospěšný pokožce hlavy. 

Jaké vybírat pomůcky pro stahování a úpravu vlasů

Každý odborník vám potvrdí, že vaše vlasy uvítají, pokud zůstanou rozpuštěné a nezasahujeme do nich žádnými pomůckami pro stahování nebo úpravy do drdolů. Pokud je úprava účesu některým podobným způsobem nutná, pak vždy volte kvalitu. Největší škody zanechají klasické gumové gumičky. Mnohem šetrnější budou látkové, které pořídíte v každé drogerii za pár korun. Další vhodnou alternativou jsou spirálové silikonové gumičky. 

Prodloužení vlasů je možné několika metodami

Jestliže nechcete čekat na to, až vlasy samy dorostou anebo je vám zkrátka jasné, že své vysněné délky prostě nedosáhnete, pak může pomoci některý způsob prodlužování vlasů. Metod, jak mít co nejrychleji dlouhé vlasy, je několik a vybírat se dá podle šetrnosti konkrétní metody nebo podle požadavku, jestli chcete mít vlasy prodloužené dlouhodobě či jen na krátkou dobu. Jednou z nejvíce využívaných metod je prodlužování keratinem, kdy se prameny za teplot kolem 200 °C přitaví k druhému pramenu hned u kořínků. Spoje jsou takřka neviditelné a nastavené prameny dovolují bezproblémovou úpravu účesu. 

Rychlým a efektivním řešením může být transplantace vlasů

V případě, že žádný přirozený způsob pro obnovu vlasového porostu nepomáhá a vlasy opouštějí vaši hlavu nekontrolovaně a hromadně, je další možností přístroj pro zahušťování a transplantaci vlasů. Na internetu si můžete snadno najít, jaké mají lidé ohledně transplantace vlasů zkušenosti. 

Tato metoda je založena na maximálně efektivním způsobu využití každého vlasového štěpu. Jednou z častých otázek je, jaká je za zahuštění vlasů cena. Ta je vždy závislá na rozsahu transplantace. Může se jednat pouze o doplnění některých míst nebo o zákroky, při kterých je zapotřebí zaplnit celá místa (lysiny) nebo výrazně ustupující čelo.

Transplantace vlasů je bezbolestná a šetrná metoda.
Chcete se dozvědět více?
>

Objednat se

nezávazná konzultace

Objednat se

nezávazná konzultace

Nezávazná konzultace

Objednejte se k profesionálům. 

Adresa

Premier Clinic Jungmannova 26/15, Praha 1