fbpx

Trápí vás padání vlasů? Řešením může být jejich transplantace či medikamenty

Moderní muži, ale ženy stále častěji trpí vypadáváním vlasů a hledají cestu, jak a kde se tohoto problému jednou provždy zbavit. Jejich možnosti jsou dnes přitom širší, než kdykoliv dříve, a zaručeně nejspolehlivějším mezi nimi je právě transplantace vlasů. Pojďme se na tento zákrok podívat podrobněji!

 

Občas může být ztráta vlasů zapříčiněna stresem či nedostatkem vitamínů a živin. Potom je možné problém napravit zlepšením životosprávy. Jindy jde o sezónní padání vlasů na jaře či na podzim či takzvané telogenní effluvium.

Bohužel, v naprosté většině případů je padání vlasů způsobeno tzv. androgenetickou alopecií, která je dána dědičně – pokud máte plešatého tatínka nebo dědečka, existuje i u vás šance, že se vám řídnutí a úbytek vlasů nevyhne.

Pravidlem to ale není – genetika často funguje všelijak a plešatost může někdy přeskočit přes jednu či dvě generace, než udeří znovu. 

Androgenní alopecie je ve své podstatě extrémní citlivostí vlasových folikulů na androgeny, tedy mužské pohlavní hormony. Z nich pak hraje hlavní roli v plešatění DHT, neboli dihydrotestosteron, vznikající redukcí testosteronu, tedy hlavního mužského pohlavního hormonu. 

U jedinců s androgenní alopecií napadá DHT vlasové folikuly, které v důsledku toho s postupem času zcela přestávají produkovat nové vlasy. 

Obvykle jde o proces trvající roky a někdy i celá desetiletí – i pokud vám byla androgenní alopecie diagnostikována, nemusí ani za celý váš život dojít k plné plešatosti (stupni 7 na tzv. Norwoodově škále). 

Rychlost, s jakou proces postupuje, se v individuálních případech velice liší. Proto nepanikařte – pozítří se s holou hlavou nevzbudíte.

 

Je pravda, že vypadávání vlasů u žen nehrozí?

Dámy, neradujte se předčasně – i když je padání vlasů především prokletí mužského pokolení, ani ženy před ní nejsou zcela v bezpečí. Příčiny padání vlasů u žen nebyly ještě natolik dokonale prozkoumány, nicméně zcela jistě se i zde jedná o problém hormonálního původu. 

Může být pro vás zajímavé  Vitaminy na vlasy - opravdu jim dokážou dodat ideální vzhled?

Také způsob vypadávání vlasů je u žen poněkud odlišný – zatímco padání vlasů u mužů obvykle sleduje v tzv. Norwoodovu škálu, ženy většinou ztrácí vlasy po celé hlavě a v jejím středu.

S viditelným úbytkem vlasů se za svůj život údajně někdy setká až polovina žen – ačkoliv málokdy jde o natolik drastický úbytek jako u mužů.

 

Jak lze úbytek a řídnutí vlasů řešit?

Z postupné ztráty vlasů se netěší asi nikdo, ať jde o muže či ženu. 
Někdo se s ní vyrovnává lépe, někdo hůře. Řada mužů si v určitém momentě raději zbývající vlasy zcela oholí a dále celou záležitost neřeší, případně volí kombinaci pleš a vousy.
Spoustě mužů může holá hlava i slušet, další se ale kartami, které jim genetika rozdala, smířit zkrátka nechtějí. A ani nemusí. K jejich problému existuje řada řešení, především pak:

Čestnou zmínku si zaslouží i některé přírodní postupy, jako jsou esenciální oleje aplikované na skalp, určité výživové doplňky, masáže hlavy, mikrojehličkování a další. 

Spoléhat se u ztráty vlasů pouze na matku přírodu může přinést i omezené úspěchy, ale z dlouhodobého hlediska tak plavete proti proudu. Přírodní metody se proto doporučují spíše jako doplňky, a nikoliv hlavní trumfy v boji s padáním vlasů.

 

Co na padání vlasů platí nejvíce? V raném stádiu se doporučují léky

Nejužívanějšími, osvědčenými a hojně využívanými léky proti padání vlasů je kombinace Finasterid / Minoxidil.

Na trhu se pak objevují i další přípravky, jejichž účinnost byla prokázána. V první řadě Dutasterid, který funguje podobně (a ještě déle a silněji) jako Finasterid. Dále pak topikální přípravky, jako Fluridil či Alfatradiol, jejichž účinnost je podle všeho ale o něco slabší.

Včasným preventivním užíváním léků můžete své vlasy uchránit zcela, ještě než androgenní alopecie začne páchat své dílo.

 

Proč na nadměrné vypadávání vlasů nepoužívá léky více lidí?

Na vině je v první řadě zřejmě nízká informovanost v tomto směru – spousta lidí dodnes považuje padání vlasů za něco nevyhnutelného a o možných lécích ani neví. 

Ani většina nespecializovaných lékařů se padáním vlasů příliš nezabývá a nepovažuje jej za větší než kosmetický problém, ačkoliv může mít na kvalitu života negativní dopady.

Dále se najde spousta lidí, která o těchto lécích sice ví, ale odradí je možné vedlejší účinky. Především ty, které muže zasahují na těch nejchoulostivějších místech.

O Finasteridu, Dutasteridu a dalších blokátorech hormonální přeměny totiž na internetu koluje bezpočet zkazek, vypočítávajících jeho horrorové vedlejší účinky – v první řadě ztrátu libida, gynekomastii (růst prsní tkáně), erektilní dysfunkci a v krajním případě i ztrátu plodnosti. 

A je pravdou, že ve velmi omezeném množství mužů, kteří tyto léky užívají, se podobné nežádoucí účinky skutečně vyskytly. Rozhodně se ale nejedná o něco, co uživatele Finasteridu běžně postihuje – tento lék ostatně bez problémů užívají desítky milionů mužů po celém světě již dlouhé roky.

V naprosté většině případů se navíc lze již tak vzácných vedlejších účinků zbavit snížením dávky, prodloužením intervalu, v němž tento lék berete, či jeho vysazením. 

Riziko je zde tedy naprosto minimální – ale přesto řada mužů vzhledem k povaze těchto účinků Finasterid odmítá.


Na ztrátu vlasů je zaručeným řešením transplantace

Tam, kde již nic jiného nepomáhá, je načase přistoupit k transplantaci, přejete-li si své vlasy zachovat.

Jak jistě víte, plešatost se obvykle vyhýbá vlasům po bocích hlavy a v týlu. Z nějakého důvodu jsou vlasy v této oblasti odolné vůči působení androgenů. Proto se tato oblast v rámci vlasové transplantace nazývá dárcovskou a vlasové štěpy odtud lze přemístit do míst, kde již chybí zcela.

Může být pro vás zajímavé  Jak na rychlý růst vlasů? Řešení je dnes celá řada

Děje se tak obvykle dvojí metodou – FUT a FUE. 

Při technice FUT se zpoza hlavy odřízne pruh kůže, který je dále rozdělen na jednotlivé štěpy, z nichž každý obsahuje 1-4 vlasy. Tím se vytvoří dlouhá jizva. FUE technika využívá jehlu, která vyvrtá pouze jednotlivé štěpy. Díky tomu žádná jizva nevznikne. FUE metoda je novější a obvykle lepší metodou, využívanou i na naší klinice. 

K tomuto účelu máme navíc špičkové vybavení – americký přístroj SmartGraft, který je mnohem šetrnější než jiné metody a v rukou odborníka představuje záruku úspěšné transplantace.  Navíc eliminuje riziko zničení vlasových folikulů Jde o kvalitavně  zásadní rozdíl oproti klasické FUE metodě.

Z transplantovaných štěpů pak budou v dalších měsících postupně rašit nové vlasy. Ty vám již zůstanou napořád! Plně dorůst by transplantované vlasy měly za 9-12 měsíců.

Mějte ale na paměti, že pokud transplantaci podstoupíte v rané fázi úbytku vlasů (například pokud si přejete jen vyplnit ustupující kouty), mohou vaše netransplantované vlasy pokračovat ve vypadávání, neboť proces plešatění ještě nedošel své nejzazší hranice. 

Proto v se i po transplantaci vlasů doporučuje užívání Finasteridu či jiných léků jako prevence, jinak může vaše kštice vypadat poněkud nevzhledně.

Jestliže vás otázka transplantace vlasů zaujala a přejete si jejím prostřednictvím vyřešit problém úbytku vlasů jednou provždy, kontaktujte nás!
Rádi vám povíme více, zodpovíme vaše otázky a možná se nakonec odhodláte i k samotnému zákroku. Zveme vás tímto na konzultaci do naší kliniky!
 • Hana Rybakova napsal:

  Dobry den provádite transplantaci i u žem ,ktere maji prořidle vlasy?

 • 5/5 - (1 vote)
  >

  Objednat se

  nezávazná konzultace

  Objednat se

  nezávazná konzultace

  Nezávazná konzultace

  Objednejte se k profesionálům. 

  Adresa

  Premier Clinic Jungmannova 26/15, Praha 1