fbpx

Trápí vás padání vlasů? Řešením může být jejich transplantace či medikamenty

Moderní muži, ale ženy stále častěji trpí vypadáváním vlasů a hledají cestu, jak a kde se tohoto problému jednou provždy zbavit. Jejich možnosti jsou dnes přitom širší, než kdykoliv dříve, a zaručeně nejspolehlivějším mezi nimi je právě transplantace vlasů. Pojďme se na tento zákrok podívat podrobněji!

 

Občas může být ztráta vlasů zapříčiněna stresem či nedostatkem vitamínů a živin. Potom je možné problém napravit zlepšením životosprávy. Jindy jde o sezónní padání vlasů na jaře či na podzim či takzvané telogenní effluvium.

Bohužel, v naprosté většině případů je padání vlasů způsobeno tzv. androgenetickou alopecií, která je dána dědičně – pokud máte plešatého tatínka nebo dědečka, existuje i u vás šance, že se vám řídnutí a úbytek vlasů nevyhne.

Pravidlem to ale není – genetika často funguje všelijak a plešatost může někdy přeskočit přes jednu či dvě generace, než udeří znovu. 

Androgenní alopecie je ve své podstatě extrémní citlivostí vlasových folikulů na androgeny, tedy mužské pohlavní hormony. Z nich pak hraje hlavní roli v plešatění DHT, neboli dihydrotestosteron, vznikající redukcí testosteronu, tedy hlavního mužského pohlavního hormonu. 

U jedinců s androgenní alopecií napadá DHT vlasové folikuly, které v důsledku toho s postupem času zcela přestávají produkovat nové vlasy. 

Obvykle jde o proces trvající roky a někdy i celá desetiletí – i pokud vám byla androgenní alopecie diagnostikována, nemusí ani za celý váš život dojít k plné plešatosti (stupni 7 na tzv. Norwoodově škále). 

Rychlost, s jakou proces postupuje, se v individuálních případech velice liší. Proto nepanikařte – pozítří se s holou hlavou nevzbudíte.

 

Je pravda, že vypadávání vlasů u žen nehrozí?

Dámy, neradujte se předčasně – i když je padání vlasů především prokletí mužského pokolení, ani ženy před ní nejsou zcela v bezpečí. Příčiny padání vlasů u žen nebyly ještě natolik dokonale prozkoumány, nicméně zcela jistě se i zde jedná o problém hormonálního původu. 

Může být pro vás zajímavé  Transplantace vlasů u žen - 6 důvodů, proč jsme vaše nejlepší volba

Také způsob vypadávání vlasů je u žen poněkud odlišný – zatímco padání vlasů u mužů obvykle sleduje v tzv. Norwoodovu škálu, ženy většinou ztrácí vlasy po celé hlavě a v jejím středu.

S viditelným úbytkem vlasů se za svůj život údajně někdy setká až polovina žen – ačkoliv málokdy jde o natolik drastický úbytek jako u mužů.

 

Jak lze úbytek a řídnutí vlasů řešit?

Z postupné ztráty vlasů se netěší asi nikdo, ať jde o muže či ženu. 
Někdo se s ní vyrovnává lépe, někdo hůře. Řada mužů si v určitém momentě raději zbývající vlasy zcela oholí a dále celou záležitost neřeší, případně volí kombinaci pleš a vousy.
Spoustě mužů může holá hlava i slušet, další se ale kartami, které jim genetika rozdala, smířit zkrátka nechtějí. A ani nemusí. K jejich problému existuje řada řešení, především pak:

Čestnou zmínku si zaslouží i některé přírodní postupy, jako jsou esenciální oleje aplikované na skalp, určité výživové doplňky, masáže hlavy, mikrojehličkování a další. 

Spoléhat se u ztráty vlasů pouze na matku přírodu může přinést i omezené úspěchy, ale z dlouhodobého hlediska tak plavete proti proudu. Přírodní metody se proto doporučují spíše jako doplňky, a nikoliv hlavní trumfy v boji s padáním vlasů.

 

Na ztrátu vlasů je zaručeným řešením transplantace

Tam, kde již nic jiného nepomáhá, je načase přistoupit k transplantaci, přejete-li si své vlasy zachovat.

Jak jistě víte, plešatost se obvykle vyhýbá vlasům po bocích hlavy a v týlu. Z nějakého důvodu jsou vlasy v této oblasti odolné vůči působení androgenů. Proto se tato oblast v rámci vlasové transplantace nazývá dárcovskou a vlasové štěpy odtud lze přemístit do míst, kde již chybí zcela.

Děje se tak obvykle dvojí metodou – FUT a FUE. 

Při technice FUT se zpoza hlavy odřízne pruh kůže, který je dále rozdělen na jednotlivé štěpy, z nichž každý obsahuje 1-4 vlasy. Tím se vytvoří dlouhá jizva. FUE technika využívá jehlu, která vyvrtá pouze jednotlivé štěpy. Díky tomu žádná jizva nevznikne. FUE metoda je novější a obvykle lepší metodou, využívanou i na naší klinice. 

Může být pro vás zajímavé  Řídké vlasy - jak o takové vlasy pečovat. Je možné se tohoto problému zbavit ideálně navždy?

K tomuto účelu máme navíc špičkové vybavení – americký transplantační přístroj, který je mnohem šetrnější než jiné metody a v rukou odborníka představuje záruku úspěšné transplantace.  Navíc eliminuje riziko zničení vlasových folikulů Jde o kvalitativně  zásadní rozdíl oproti klasické FUE metodě.

Z transplantovaných štěpů pak budou v dalších měsících postupně rašit nové vlasy. Ty vám již zůstanou napořád! Plně dorůst by transplantované vlasy měly za 9-12 měsíců.

Mějte ale na paměti, že pokud transplantaci podstoupíte v rané fázi úbytku vlasů (například pokud si přejete jen vyplnit ustupující kouty), mohou vaše netransplantované vlasy pokračovat ve vypadávání, neboť proces plešatění ještě nedošel své nejzazší hranice. 

Proto v se i po transplantaci vlasů doporučuje užívání Finasteridu či jiných léků jako prevence, jinak může vaše kštice vypadat poněkud nevzhledně.

Jestliže vás otázka transplantace vlasů zaujala a přejete si jejím prostřednictvím vyřešit problém úbytku vlasů jednou provždy, kontaktujte nás!
Rádi vám povíme více, zodpovíme vaše otázky a možná se nakonec odhodláte i k samotnému zákroku. Zveme vás tímto na konzultaci do naší kliniky!
 • Hana Rybakova napsal:

  Dobry den provádite transplantaci i u žem ,ktere maji prořidle vlasy?

 • 5/5 - (1 vote)
  >

  Objednat se

  nezávazná konzultace

  Objednat se

  nezávazná konzultace

  Nezávazná konzultace

  Objednejte se k profesionálům. 

  Adresa

  Premier Clinic Jungmannova 26/15, Praha 1