fbpx

Vitaminy na vlasy – opravdu jim dokážou dodat ideální vzhled?

O tom, jak mají vypadat krásné vlasy, panuje všeobecný konsensus. Patříte také mezi nadpoloviční většinu populace, která nespadá mezi vyvolené, a proto ji to trápí? Zapomeňte na slušné vychování a přiznejte se. Vždyť je to donebevolající nespravedlnost! Dívka kyprých barokních tvarů má poměrně velkou naději, že dřív nebo později najde své obdivovatele, i když nevypadá jako topmodelka z titulních stran časopisů. Ale řídké nebo neposlušné a vždy ošklivě rozcuchané vlasy nemají nejmenší naději, že je někdo vezme na milost.

Jako největší tragédie bývá vnímáno takové vypadávání vlasů, které signalizuje blížící se plešatost. V případě žen se jedná o dvojnásobné neštěstí. Jednak proto, že u nich má bohatá kštice za úkol podtrhovat krásu a ženskost, jednak proto, že se na to nemohly předem psychicky připravit. Nemyslíme, že muži jsou s nepříjemnou skutečností plešatění nějak smířeni, ale tak nějak – například kvůli genetickým dispozicím – s ní počítají. Navíc plešatí muži údajně připadají některým ženám přitažliví, ale půvab ženě s olysalou či plešatějící hlavou je ochoten přiznat málokdo. Ledaže se snad jedná o extravagantní charismatickou osobnost ze světa šoubyznysu.

Není ani divu, že lidé hledají, jak mít husté vlasy. V následujících řádcích se podíváme na to, co by snad mohlo pomoci a co pomůže určitě.

Obsah

Růst vlasů je podobný tělesnému - potřebuje vitaminy na vlasy

Musí se vycházet z toho, že vlasy jsou součástí lidského organismu. Nejsou totiž nic jiného než rohovinové nitě vyrobené z keratinu – látky, která také vytváří mozoly a nehty. Každá lidská bytost má odhadem pět milionů vlasů. Asi 100 000 takových vlasů už zajišťuje perfektní pokrývku hlavy. Zdá se vám, že tady něco nesedí? Několikamilionové množství je míněno během průměrně dlouhého lidského života. Každý den totiž četná rohovinová vlákna vypadávají: denně unikne kolem 50 až 100 vlasů, zejména při mytí Nové vlasy dorůstají statečně rychlostí zhruba 0,3 mm za den, a tak probíhá permanentní obměna. Takže padání nebo tzv.spad vlasů je úplně v pořádku, přičemž je fyziologické a přirozené, že ke stáru se zvyšuje.

Může být pro vás zajímavé  Seborea ve vlasech - jak ji efektivně léčit?

Doplňky stravy na vlasy aneb Biotin, niacin & Co

Pokud ale ztrácíte výrazně více, nazývá se to patologické vypadávání vlasů (alopecie). To je někdy dědičné, ale často také důsledek podvýživy nebo podvýživy. Kromě minerálů, jako je zinek, jsou pro vlasy důležité zejména různé vitamíny: dostatečný přísun těchto látek pomáhá vlasům vypadat pevně, zdravě a dobře růst. Udržují naši pokrývku hlavy hladkou, lesklou a zdravou. Vlasy velmi citlivě reagují na jejich nedostatek – stejně jako na stres a kouření, tedy situace, které mohou zvýšit pH. Ne všechny vitamíny můžeme označit jako vitamíny na vlasy. Vitamíny pro krásnou a bujnou hřívu jsou především A, C, E a různé vitamíny skupiny B.

Pokud víte, že se stravujete plnohodnotně a přesto se výsledky nedostavují, můžete odstavce o výživě přeskočit. Vám nabízíme zhuštění vlasů v prvé řadě pomocí transplantace, za pozitivní změnu ručíme.

Mrkvičku na oči a krásné vlasy

Každý si určitě pamatuje, jak jej v dětství babičky povzbuzovaly: Jez mrkev, je dobrá na oči. Posílení zrakových schopností má na svědomí vitamin A, který zajišťuje také hladké, silné vlasy. Je to takový vitamin na růst vlasů, protože je rozpustný v tucích, a tak má pozitivní vliv na syntézu tuku ve folikulech (což jsou struktury obklopující vlasový kořínek). Co se stane při jeho nedostatku? Zjednodušeně řečeno dojde k poruše růstu vlasů. Dostatečně rychle neobnovují místa po přirozeně vypadlých a porost na hlavě vypadá řidší. Vitamín si, kromě notoricky proslavené mrkve, můžete dopřát ve špenátu, kapustě a játrech či v exotických batátech.

Vitamin B není žádné béčko, ale ideální výživa pro vlasy

Pod označením vitamin B se skrývá celkem 8 různých látek. Souhrnně se nazývají B-komplex. Pro své rozmanité účinky to jsou pro vlasy nejdůležitější vitamíny. Zlepšují vlasovou strukturu a usnadňují rozčesávání. Posilují vlasy, regulují tvorbu mazu, působí proti zánětům vlasové pokožky a jsou zodpovědné za důležité metabolické procesy ve vlasovém kořínku. Kyselina listová, což je vitamin B9 podporuje buněčné dělení ve vlasové pokožce, takže vlasy rostou zdravé a silné.

Při dlouhodobém příjmu příliš malého množství vitamínů B mohou vlasy zkřehnout a dokonce i vypadávat. Biotin se nachází především v játrech, luštěninách, ořeších, houbách a špenátu. Vitamin B3 se nachází například v rybách, mléčných výrobcích, drůbeži a vejcích. Vitamin B5 se hojně vyskytuje ve vnitřnostech, vejcích a celozrnných výrobcích. Potřebu vitamínu B6 lze pokrýt konzumací avokáda, banánů, kuřecího a hovězího masa, brambor a zelí. Kyselina listová se nachází mimo jiné v rajčatech, chřestu, hrachu a pšeničných otrubách.

Může být pro vás zajímavé  Řídké vlasy - jak o takové vlasy pečovat. Je možné se tohoto problému zbavit ideálně navždy?

Z uvedeného je evidentní, že vegetariáni by měli hodně kompenzovat chybějící maso různého druhu, protože tam se kýženého vlasového elixíru nachází hodně. Pozor ale na hojně rozšířený mýtus, že na “béčko” je bohaté pivo. Tedy, ono v něm to béčko je, ale obsažený alkohol ho znehodnotí. Nicméně velmi výhodné je v tomto nápoji zastoupení minerálních prvků, kterým vlasy určitě nepohrdnou.

Chutné přírodní tablety na vlasy

I ten, kdo v hodinách chemie prospal většinu učiva, ví o existenci kyseliny askorbové, tedy vitaminu C, a jejím blahodárném účinku při prevenci a léčbě nachlazení. Ona však také podporuje krevní oběh v pokožce hlavy. Vzhledem k tomu, že tento vitamín také zvyšuje biologickou dostupnost železa, může podporovat metabolismus u kořínků vlasů. Strukturální poškození a dokonce i vypadávání vlasů jsou důsledky nedostatečného zásobování vitamínem C. Pro tuto skutečnost není lepší důkaz než námořnická nemoc kurděje, která ukázala, co se s tělem děje, když “céčko” opravdu dojde. Proto se vyplatí přejídat čerstvým ovocem a zeleninou; tímhle vitaminem se nedá předávkovat.

Dalším pomocníkem v řadě je vitamín E, protože chrání kštici před účinky slunečního záření, podporuje její růst a celkově ji posiluje. Je v rajčatech, mandlích nebo třeba pšeničných klíčcích.

Vlasovou výživu jezte, užívejte, aplikujte!

Jak dostat vitamíny na růst vlasů a vitamíny proti padání vlasů do těla? Jasně, že v prvé řadě je správná výživa se zastoupením všech důležitých živin a prvků. Někdy však může být nutné podpořit „hair-friendly“ dietu užíváním vitamínových doplňků stravy na vlasy. Pokud je například nemocí omezeno vstřebávání živin ve střevě (jako u celiakie), může mít smysl užívat vitamíny na vlasy dokonce v koncentrované formě. Kromě toho nyní existují některé pečující produkty pro vnější použití, které obsahují vitamíny pro vlasy, například oleje, šampony, vlasové vody a léčebné balíčky.

My dovedeme posoudit, jaká látka schází právě vám, a umíme povzbudit vlasy k růstu prostředky, které jen tak v lékárně nekoupíte. Kontaktujte nás.

Transplantujte?! Zkombinujte s doplňky na vlasy a jděte do toho!

Bohužel jsou věci, na které jsou sebelepší doplňky a tablety na vlasy krátké. Krásná hustá kštice a neřídnoucí porost hlavy jakož i jejich protipóly mají společného jmenovatele neboli pachatele – vrozené zděděné dispozice. Jak poznáte, že vaše hlava bude potřebovat jinačí léčbu? Pokud je všechno ostatní v těle v pořádku, asi víc vitamínů nepotřebujete, navíc byste se mohli předávkovat. Přeprogramovat genom žádný vitamin nesvede, ale my jsme doktoři na vlasy a dovedeme růstu pomoci operativně transplantací. Na nás naopak krátká genetika, přijďte se přesvědčit.

Může být pro vás zajímavé  Transplantace vlasů - Turecko versus Praha
5/5 - (1 vote)
>

Objednat se

nezávazná konzultace

Objednat se

nezávazná konzultace

Nezávazná konzultace

Objednejte se k profesionálům. 

Adresa

Premier Clinic Jungmannova 26/15, Praha 1